play_arrow

پادکست طب کهن تخصصی و پزشکی

تعریف تکرر ادرار | درمان تکرر ادرار Frequency

admin اکتبر 24, 2019 789 63 4


Background
share close

تعریف تکرر ادرار

علت تكرر ادرار (Frequency)

تقطير البول(Oliguria)

يكى از علل بروز اين حالات ورم يا زخمى است كه در مثانه ايجاد مى‏شود. يكى ديگر از علل آن مى‏تواند ناراحتى ناشى از مصرف زياد ادويه يا به اصطلاح غذاهاى «گرم» باشد. در چنين حالتى ادرار تندوتيز شده و مثانه را مى‏گزد و مى ‏سوزاند. مثانه نم ى‏تواند ادرار را در خود نگهداشته و عملا نياز به دفع مكرر حاصل مى‏گردد. در درمان اين بيمارى درنگ نبايد كرد.

زيرا احتمال طولانى شدن آن و در نتيجه ابتلاء به قرحه مثانه و آلت وجود دارد. به اعتقاد متقدمين ممكنست عارضه در اثر «گرمى» اندام ديگر چون گرده و كبد باشد كه ناشى از «سوء مزاج گرم» بوده و نشانه آن ادرار زردرنگ، تيز، تند و گرم و سوزان خواهد بود. بايد يادآور شد كه اورام رحم و راست‏ روده و غيره نيز سبب بروز اين عوارض مى‏ توانند باشند.

بعضى از علايم اوليه‏ ى خاص بيمارى ام ‏اس:

بعضى از شايع‏ترين عوارض زودرس و اوليه‏ ى بيمارى ام ‏اس، مشكلات بينايى همچون كورى، ديد دوگانه و اختلال در تنظيم ديد مى ‏باشد، التهاب عصب بينايى نيز شايع است.

در التهاب عصب بينايى، درد، تارى ديد و نابينايى رخ مى‏دهد و درد در قسمت‏هاى مختلف بدن يكى از علايم اوليه‏ ى بيمارى ام ‏اس مى‏باشد، درد مى‏تواند به صورت احساس سوزش باشد و يا اينكه به شكل يك درد ناگهانى همچون برق‏ گرفتگى از پشت سر تا پايين ستون فقرات احساس شود و اين نوع درد ناگهانى را اصطلاحا علامت لرميت‏ مى‏نامند.

بيماران مبتلا به ام ‏اس

 خستگى را به صورت يك احساس سنگينى و عدم توانايى در راه رفتن و انجام كارهاى روزمره توصيف مى‏كنند. ضعف، بى‏ حسى و لرزش بدن، از علايم شايع ديگرى هستند كه به عنوان عوارض اوليه‏ ى ام ‏اس در نظر گرفته مى‏شوند.

گاهى اوقات اين علايم و مشكلات به قدرى شديد هستند كه شخص بيمار از استفاده از آن اندام مبتلا شده (مثلا دست يا پا) اجتناب مى‏كند. حد اقل 80% مبتلايان به بيمارى ام ‏اس از عدم كنترل بر روى مثانه‏ ى خود شاكى هستند كه اين امر به علت ايجاد پلاك در اعصاب كنترل‏ كننده‏ ى مثانه پديد مى‏آيد

و اين عدم كنترل بر روى مثانه كه اصطلاحا به آن بى‏ اختيارى ادرارى گفته مى‏شود، مى‏تواند باعث افزايش تكرر ادرار شده و فرد نياز داشته باشد كه به ‏طور دايم براى دفع ادرار به دستشويى برود، همچنين به علت نشت دايم ادرار، هميشه خيس هستند

و در چنين مواردى احتمال عفونت در مثانه ودستگاه ادرارى نيز افزايش مى‏ يابد، در موارد نادرى بعضى از بيماران به غير از بى‏ اختیارى ادرارى، دچار بى‏ اختيارى در دفع مدفوع نيز مى‏شوند.

 

Tagged as: .

Rate it
تصویر کاربری
صاحب

admin

مدیریت سایتهای اشارت

list آرشیو

قسمت قبلی

دیدگاه ها

نظری برای این پادکست ثبت نشده است.

نظرتون رو اینجا بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.