play_arrow

پادکست طب کهن تخصصی و پزشکی

سردرد صبحگاهی

admin آگوست 20, 2021 3273 62 4


Background
share close

سردرد صبحگاهی دلیلش پیست؟

Types of headaches انواع سردرد بخصوص سردرد هایی که در صبح خود رانشان میدهند در اشارتکست سردرد صبحگاهی خواهید شنید. حال درباره انواع سردرد بیشتر بدانید:

تعریف پزشکی سردرد چیست؟

 • گاهی اوقات توصیف سردرد یا سر درد دشوار است ، اما برخی از علائم رایج شامل ضربان قلب ، فشار ، ثابت ، بی وقفه یا متناوب است. محل ممکن است در یک قسمت از صورت یا جمجمه باشد یا ممکن است به طور کلی کل سر را درگیر کند.
 • سر یکی از شایع ترین محل های درد در بدن است.
 • سردرد ممکن است خود به خود ایجاد شود یا ممکن است با فعالیت یا ورزش همراه باشد. ممکن است شروع حاد داشته باشد یا ماهیت مزمن با یا بدون شدت بیشتر داشته باشد.
 • سردرد اغلب با تهوع و استفراغ همراه است . این امر به ویژه با درست میگرن سردرد .

انواع مختلف سردرد چیست؟

 • سر درد را می توان به یکی از سه نوع طبقه بندی کرد: 1) سردرد اولیه ، 2) سردرد ثانویه و 3) نورالژی جمجمه ، درد صورت و سایر سردردها .
 • سردردهای شایع اولیه شامل تنش ، میگرن و سردردهای خوشه ای است .
 • سردرد مصرف بیش از حد دارو (سردرد برگشتی) شرایطی است که در آن استفاده مکرر از داروهای ضد درد می تواند منجر به درد مداوم سر شود. سردرد ممکن است برای مدت کوتاهی پس از مصرف دارو بهبود یابد و سپس عود کند. (اصطلاح “سردرد برگشتی” با عبارت “سردرد مصرف بیش از حد دارو” جایگزین شده است.)

سردرد می تواند نشانه چیست؟

 • سردردهای ثانویه معمولاً علامت آسیب یا بیماری زمینه ای هستند. به عنوان مثال ، سردردهای سینوسی به دلیل افزایش فشار یا عفونت در سینوس ها ، سردرد ثانویه محسوب می شوند.
 • افراد باید در صورت بروز سردردهای جدید یا در صورتی که سردرد با تب ، سفتی گردن ، ضعف ، تغییر احساسات در یک طرف بدن ، تغییر در بینایی ، استفراغ یا تغییر رفتار ناشی از رشد همراه باشد ، به دنبال مراقبت های پزشکی باشند. از عفونت های جدی
 

سردرد چیست؟

   
سردرد
سردرد ممکن است یک درد کسل کننده ، تیز ، ضربان دار ، ثابت ، متناوب ، خفیف یا شدید باشد.
  سردرد به عنوان درد ناشی از سر یا بالای گردن بدن تعریف می شود. این درد از بافت ها و ساختارهایی که جمجمه یا مغز را احاطه کرده اند سرچشمه می گیرد زیرا مغز خود عصبی ندارد که باعث ایجاد احساس درد (فیبرهای درد) می شود. لایه نازک بافت (اطراف استخوان) که استخوان ها را احاطه کرده است ، ماهیچه هایی که جمجمه را در بر می گیرد ، سینوس ها ، چشم ها و گوش ها و همچنین بافت های نازکی که سطح مغز و نخاع (مننژها) ، شریان ها ، وریدها و اعصاب را می پوشاند. ، همه می توانند ملتهب یا تحریک شده و باعث سردرد شوند. درد ممکن است یک درد کسل کننده ، تیز ، ضربان دار ، ثابت ، متناوب ، خفیف یا شدید باشد.
 

سردردها چگونه طبقه بندی می شوند؟

  در سال 2013 ، انجمن بین المللی سردرد جدیدترین سیستم طبقه بندی خود را برای سردرد منتشر کرد. از آنجا که بسیاری از مردم از سردرد رنج می برند ، و از آنجا که درمان گاهی اوقات دشوار است ، انجمن سردرد امیدوار بود که سیستم طبقه بندی جدید به متخصصان مراقبت های بهداشتی کمک کند تا تشخیص دقیق تری از نوع سردرد بیمار داشته باشند و اجازه دهد بهتر و م effectiveثرتر شود. گزینه های درمانی دستورالعمل ها گسترده هستند و انجمن سردرد توصیه می کند که متخصصان مراقبت های بهداشتی برای اطمینان از تشخیص ، اغلب از دستورالعمل ها مشورت کنند. سه دسته اصلی سردرد بر اساس منبع درد وجود دارد.
 1. سردردهای اولیه
 2. سردردهای ثانویه
 3. نورالژی جمجمه ، درد صورت و سایر سردردها
دستورالعمل ها همچنین توجه دارند که ممکن است بیمار علائمی داشته باشد که با بیش از یک نوع سردرد سازگار است و ممکن است همزمان بیش از یک نوع سردرد وجود داشته باشد.
 

سردردهای اولیه چیست؟

   
سردردهای میگرنی
سردردهای میگرنی دومین نوع شایع سردرد اولیه هستند.
 

سردردهای اولیه شامل میگرن ، سردردهای تنشی و خوشه ای ، و انواع دیگر سردردهای کمتر رایج است.

 • سردردهای تنشی شایع ترین نوع سردرد اولیه هستند. سردردهای تنشی در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ، از هر 20 نفر 1 نفر در کشورهای توسعه یافته دچار سردرد تنشی روزانه می شوند .
 • سردردهای میگرنی دومین نوع شایع سردرد اولیه هستند. سردردهای میگرنی کودکان و بزرگسالان را درگیر می کند. قبل از بلوغ ، پسران و دختران به طور مساوی تحت تأثیر سردردهای میگرنی قرار می گیرند ، اما پس از بلوغ ، زنان بیشتر از مردان مبتلا می شوند.
 • سردردهای خوشه ای یک نوع نادر از سردرد اولیه هستند. این بیماری بیشتر در مردان در اواخر 20 سالگی تأثیر می گذارد ، اگرچه زنان و کودکان نیز می توانند از این نوع سردرد رنج ببرند.
سردردهای اولیه می توانند بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارند. برخی از افراد گاه به گاه سردردهایی دارند که به سرعت برطرف می شوند در حالی که دیگران ناتوان کننده هستند. در حالی که این سردردها تهدید کننده زندگی نیستند ، ممکن است با علائمی همراه باشند که می توانند سکته مغزی را تقلید کنند . بسیاری از بیماران سردرد شدید را با میگرن یکی می دانند ، اما میزان درد تشخیص میگرن را تعیین نمی کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد علائم ، علل و درمان میگرن ، مقاله سردرد میگرنی ما را بخوانید .

Tagged as: .

Rate it
تصویر کاربری
صاحب

admin

مدیریت سایتهای اشارت

list آرشیو

قسمت قبلی

دیدگاه ها

نظری برای این پادکست ثبت نشده است.

نظرتون رو اینجا بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.